top of page
  • פרופרלנד

חברת ניהול בניינים קטנים

עודכן: 18 ביוני

איך לבחור חברת ניהול לבניין קטן? האתגרים בבחירת חברת ניהול לבניין קטן, הסבר על תפקידיה של חברות ניהול, עלויות וטיפים.

חברות ניהול נתפסו בעבר כשירות מותרות והיו מיועדות בעיקר לגורדי שחקים עם חדר כושר, ספא ושומר בלובי. המציאות הנוכחית לא יכולה להיות רחוקה יותר, שירותי תחזוקה וניהול נפוצים כיום כמעט בכל בניין בישראל. חברות ניהול רבות מספקות שירות לבניינים קטנים, גדולים, לבנייני יוקרה, שימור או לבניינים עממיים. ייתכן שאותה חברת ניהול תוכל לספק שירותים לכל סוגי הבניינים במידה שיש לה את היכולות, ויכול להיות שהיא תוכל לקחת תחת ניהולה רק חלק מהם; החשוב הוא שהיא תדע איפה גבולות הגזרה שלה אם היא אינה מיומנת בניהול בניינים מסוגים מסויימים. אז מה זה בכלל חברת ניהול? איך להתאים שירות לבניין קטן ואיך לבחור את החלופה הטובה ביותר בין כל סוגי חברות הניהול המתאימה לבניין שלכם?מהי חברת ניהול לבניין קטן ?

חברת ניהול למבנה קטן עוזרת לוועד הבית לשמור על רמת חיים תקינה ושיפור רמת החיים במבנה. חברת הניהול אחראית על נושאים כמו תחזוקת הרכוש המשותף, גביית מיסי ועד בית, ניהול כספים, ניקיון הבניין, טיפוח הגינה, הדברות, תיקונים ועוד. בנוסף, לרוב לחברות ניהול יש ניסיון רב בקבלת החלטות ועד הבית ויישומן בצורה נכונה ומקצועית.

 

למה צריך חברת ניהול לבניין קטן?

בבניין קטן ככל שיהיה, עדיין נדרש לתחזק את הרכוש המשותף, לדוגמא, פיצוץ צנרת, נורה שרופה, נזילה מהגג, ניקיון וכו. בנוסף לתחזוקה, צריך לגבות כספיים מהדיירים, לשמור קבלות, להכין דוחות, לעקוב אחר התשלומים וכיוצא בזה. במקרים רבים, לדיירים אין את היכולת המקצועית, הניסיון, הזמן או הרצון לנהל את הבניין ללא עזרה מגורם חיצוני. פה באים לידי ביטוי היתרונות של חברת ניהול.


מהי עלות חברת ניהול בניין קטן?

תוספת עלות שירותי חברת ניהול למיסי ועד הבית נע בטווח של 30 - 200 ש"ח לדירה לחודש. עלות השירות של חברת ניהול קשורה באופן ישיר למערכות השונות בבניין ולצרכי הדיירים שבו. למשל, למבנה ישן ללא גינה בגובה 4 קומות תהיה עלות שונה ממבנה חדש בעל 6 קומות עם מעלית וחניון תת קרקעי. מחיר שירותי ניהול ואחזקה הוא בעל משקל רב בקבלת ההחלטה וחברות ניהול רבות מודעות היטב לכך, לכן חלקן הגדול מציגות את המידע בצורה מטעה כך שהעלויות בפועל גבוהות בהרבה מהממוצע או לחילופין מספקים שירות חלקי ואף לקוי.


איך להשוות בין חברות ניהול בניינים קטנים?

לצורך השוואה יעילה מומלץ לבצע מיפוי צרכים לבניין. לשם כך, כדאי להכין תוכנית תחזוקת מערכות, תוכנית ניקיון ותוכנית לתחזוקת הגינה. אפשר לבצע זאת באופן עצמאי או באמצעות שכירת שירותי מומחה. חברות ניהול רבות מספקות תוכנית תקציב כחלק מהצעת המחיר שלהם, אולם חשוב לעשות שיעורי בית לצורך השוואה מדוייקת יותר בין חברות הניהול. לא ניתן לכסות את כלל השירותים אותם תצטרכו בעתיד, יחד עם זאת, ככל שהמידע שתעבירו לחברות הניהול רב יותר כך ההשוואה בין חברות הניהול תהיה מדוייקת יותר.


מהם השירותים הנפוצים של חברת ניהול לבניין קטן?

חברות ניהול שונות מספקות מגוון שירותים, מתוך השירותים ניתן למנות שירותי גבייה, ניהול חשבונות, ניקיון, תחזוקה שוטפת, שירותי ועד בית חיצוני, שירות לקוחות, תחזוקת גינה, ניהול אסיפות דיירים, בניית תקציב, שמירה, תוכנית תחזוקת מערכות, ניהול פרוייקטים של שיפוץ או אחר, ליווי משפטי, פיקוח על ספקים ועוד רשימה ארוכה של שירותים.


איך עוברים לחברת ניהול בניין קטן?

התקשרות עם חברת ניהול בבניין בו קיימת רק נציגות ועד בית מצריכה הצבעה באסיפת דיירים חוקית של לפחות 66% מבעלי זכות הצבעה בבניין. כאשר רוצים להחליף בין חברת ניהול אחת לחברת ניהול אחרת נדרש רוב רגיל של 51%.
אתגרים בבחירת חברת ניהול לבניין קטן 

בשנים האחרונות ישנה מגמה הולכת וגוברת של שימוש בחברות ניהול למבנים חדשים ולמגדלים. ועדי בתים של בניינים קטנים הרוצים להינות משירותי ניהול, לרוב נתקלים בחסם כניסה מסויים. אם עד היום תפקיד ועד הבית נוהל על ידי נציג בבניין בהתנדבות, תמחור חברות ניהול משתנה בין חברת ניהול אחת לאחרת אך לעולם אינו אפס. וככל שמספר הדירות קטן כך העלות לדירה עולה.  

אז איך בכל זאת ניתן להשתמש בשירותי חברת ניהול לבניין קטן ?

שיתוף פעולה - יצרו כוח שוק גדול יותר, ככל שמספר רב יותר של בניינים ברחוב או בשכונה מאחדים 'כוחות', כך עלויות התחזוקה והניהול קטנים בצורה יחסית. מעבר ליתרון המיידי של הוזלת עלויות בכל התחומים של תחזוקת הבניין, ישנה תמורה נוספת של שיפור יחסי השכנות ברמת השכונה. הידד, זכיתם.

מיפוי צרכים- ודאו בדיוק מה אתם צריכים, לא הכל שחור או לבן, לפעמים ניתן להשתמש בחברת הניהול לשירותים ספציפיים והשאר לנהל עצמאית. לדוגמא, ניתן להשאיר את התחזוקה השוטפת של הבניין בידי ועד הבית ולענייני גביית מיסי ועד הבית, ניהול חשבון הבנק בניין משותף וניהול פרויקטים גדולים להשתמש בחברת הניהול. 

הבנה- חשוב להבין כי המצב שבו לא משלמים על ניהול ועד הבית תם מהעולם לאט לאט, וכי לא רלוונטי להשוות למצב שאיננו אופציה עוד. באותו אופן שלא תחשבו להשוות לתקופה בה לא צרכתם שירותי טלפון נייד והיום אתם משלמים אבל מקבלים הרבה ביותר. השקט הנפשי שחברת ניהול יכולה לתת לכם גבוהה לאין שיעור מהעלות שתשלמו. עכשיו השאלה היא אם אתם רוצים 5G או 4G.כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו"ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור לעיל בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

0 תגובות
bottom of page