top of page
  • Properland פרופרלנד

חברת ניהול בניינים קטנים

איך לבחור חברת ניהול לבניין קטן? האתגרים בבחירת חברת ניהול לבניין קטן. הסבר על תפקידיה של חברות ניהול, עלויות וטיפים.

חברות ניהול נתפסו בעבר כשירות מותרות בעיקר לגורדי שחקים עם חדר כושר, ספא ושומר בלובי. המציאות לא יכולה להיות רחוקה יותר, שירותי תחזוקה וניהול נפוצים כיום כמעט בכל ועד בית בישראל. חברות ניהול מספקות שירות לבניינים קטנים וגדולים כאחד, לבנייני יוקרה ולבניין עממי. אז מה זה בכלל חברת ניהול? איך להתאים שירות לבניין קטן ואיך לבחור את החלופה הטובה ביותר בין כל סוגי חברות הניהול המתאימה לבניין שלכם.מהי חברת ניהול לבניין קטן ?

חברת ניהול למבנה קטן עוזרת לועד הבית לשמור על רמת חיים תקינה ושיפור רמת החיים במבנה. חברת הניהול אחראית על נושאים כמו תחזוקת הרכוש המשותף, גביית מיסי ועד בית ניהול הכספיים, ניקיון גינון, הדברה, תיקונים ועוד. בנוסף לחברות ניהול יש ניסיון רב בקבלת החלטות ועד הבית וישומם בצורה מקצועית.

 

למה צריך חברת ניהול לבניין קטן ?

בבניין קטן ככל שיהיה, עדיין נדרש לתחזק את הרכוש המשותף לדוגמא פיצוץ בצינור, נורה שרופה, נזילה מהגג, ניקיון. בנוסף, צריך לגבות כספיים מהדיירים, לשמור קבלות, להכין דוחות ועוד. במקרים רבים לדיירים אין את היכולת המקצועית, הניסיון או הזמן לנהל את הבניין ללא עזרה מגורם חיצוני, פה באה לידי ביטוי היתרונות של חברת ניהול.  


מהי עלות חברת ניהול בניין קטן ?

תוספת עלות שירותי חברת ניהול למיסי ועד הבית נע בטווח של 30 - 200 ש"ח לדירה לחודש. עלות השירות של חברת ניהול קשורה באופן ישיר למערכות השונות בבניין ולצרכי הדיירים שבו. למשל, למבנה ישן ללא גינה בגובה 4 קומות תהיה עלות שונה ממבנה חדש בעל 6 קומות עם מעלית וחניון תת קרקעי. למחיר שירותי ניהול ואחזקה משקל רב בקבלת ההחלטה, חברות ניהול רבות מודעות לכך, ולכן מציגים את המידע בצורה מטעה כך שהעלויות בפועל גבוהות בהרבה מהמוצע או לחילופין מספקים שירות חלקי ואף לקוי.


איך להשוות בין חברות ניהול בניינים קטנים?

לצורך השוואה יעילה מומלץ לבצע מיפוי צרכים לבניין. לשם כך, כדאי להכין תוכנית תחזוקת מערכות, תוכנית ניקיון ותוכנית לתחזוקת הגינה. אפשר לבצע זאת עצמאית או באמצעות שכירת שירותי מומחה. חברות ניהול רבות מספקות תוכנית תקציב כחלק מהצעת המחיר שלהם אולם חשוב לעשות שיעורי בית לצורך השוואה מדוייקת יותר בין החברות הניהול. לא ניתן לכסות את כלל השירותים אותם תצטרכו בעתיד, יחד עם זאת ככל שהמידע שתעבירו לחברות הניהול רב יותר כך ההשוואה בין חברות הניהול תהיינה מדויקת יותר.


מהם השירותים נפוצים של חברת ניהול לבניין קטן

חברות ניהול שונות מספקות מגוון שירותים, בין השירותי ניתן למנות שירותי גבייה, ניהול חשבונות, ניקיון, תחזוקה שוטפת, שירותי ועד בית חיצוני, שירות לקוחות, תחזקות גינה, ניהול אסיפות דיירים, בניית תקציב, שמירה, תוכנית תחזוקת מערכות, ניהול פרויקטים של שיפוץ, לווי משפטי, פיקוח ספקים ועוד.


איך עוברים לחברת ניהול בניין קטן?

התקשרות עם חברת ניהול/מתחזק בפעם הראשונה מצריכה הצבעה באסיפת דיירים חוקית, של לפחות 66% מבעלי זכות הצבעה בבניין. כאשר רוצים להחליף בין חברת ניהול אחת לחברת ניהול אחרת נדרש רוב רגיל של 51%.
אתגרים בבחירת חברת ניהול לבניין קטן 

בשנים האחרונות ישנה מגמה הולכת וגוברת של שימוש בחברת ניהול במבנים חדשים ומגדלים. ועדי בתים של בניינים קטנים הרוצים להינות משירותי ניהול לרוב נתקלים בחסם כניסה מסוים. אם עד היום תפקיד ועד הבית נוהל על ידי נציג בהתנדבות, תמחור חברות ניהול משתנה בין חברת ניהול אחת לאחרת אך לעולם אינו אפס. וככל שמספר הדירות קטן כך העלות לדירה עולה.  

אז איך בכל זאת ניתן להשתמש בשירותי חברת ניהול לבניין קטן ?

שיתוף פעולה - יצרו כח שוק גדול יותר, ככל שמספר רב יותר של בניינים ברחוב/שכונה מאחדים כוחות כך עלויות התחזוקה והניהול קטנים בצורה יחסית. מעבר ליתרון המיידי של הוזלת עלויות בכל התחומים של תחזוקת הבניין, ישנו תמורה נוספת של שיפור יחסי השכנות ברמת השכונה. 

מיפוי צרכים - ודאו בדיוק מה אתם צריכים לא הכל שחור ולבן, לפעמים ניתן להשתמש בחברת הניהול לשירותים ספציפים והשאר לנהל עצמאית. לדוגמא ניתן להשאיר את התחזוקה השוטפת של ועד הבית בידי הנציגות ולצורך גביית מיסי ועד הבית, ניהול חשבון הבנק בניין משותף וניהול פרויקטים גדולים להשתמש בחברת הניהול. 

הבנה - חשוב להבין כי המצב שבו לא משלמים על ניהול ועד הבית תם מהעולם לאט לאט. ולהפנים שאין צורך להשוואת למצב שאיננו אופציה עוד. באותו אופן שלא תחשבו להשוואות לתקופה בה לא צרכתם שירותי טלפון נייד והיום אתם משלמים אבל מקבלים הרבה ביותר. השקט הנפשי שחברת ניהול יכולה לתת לכם גבוהה לעין שיעור מהעלות שתשלמו, עכשיו השאלה רק אם אתם רוצים 5G או 4G. 


כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו"ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור לעיל בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page