top of page
  • פרופרלנד

תחזוקת גג בבניין משותף לוועד הבית

עודכן: 22 במאי

איך לתחזק גג בבניין משותף? אתגרים בתחזוקת הגג בבניין, יתרונות לחברת ניהול בתחזוקה ואיטום גג, עלויות, טיפים ודגשים.

בבניינים רבים התחזוקה השוטפת של הרכוש המשותף ראוייה לשיפור, בייחוד כשמדובר באלמנטים הסמויים מן העין, כמו הגג המשותף בבניין. הטיפול בגג הבניין הוא אחד הנושאים היקרים, המעיקים והמורכבים בניהול הרכוש המשותף. תחזוקת הגג המשותף בצורה תקינה היא אינה זולה אך ההזנחה יקרה כפליים. לרוב, ללא עזרת חברת ניהול ואחזקה, לנציגות ועד הבית אין את היכולות או הידע המקצועי לתחזק את הגג באופן תקין. אז איך בכל זאת ניתן להתמודד עם תחזוקת גג משותף בצורה תקינה וללא מלחמות מול הדיירים? 


תחזוקת איטום גג בבניין משותף
איטום גג בבניין משותף


חשיבות הגג בבניין משותף

הגג, יחד עם הקירות החיצוניים, הם אינם רק רכוש משותף שיש לשמר אלא גם משמשים כחלק ממעטפת ההגנה החצונית של הרכוש המשותף והדירות. בעוד שרוב הרכוש המשותף אינו חשוף ישירות לנזקי מזג האוויר, הגג חשוף למי גשמים ומונע מחדירת מים לפגוע במערכות הבניין השונות. נזקי מים עלולים להיות יקרים מאוד ולרוב לא מכוסים על ידי פוליסת הביטוח של המבנה. חשוב לוודא כי הגג אטום ומשופע בצורה תקינה ושמערכות הניקוז אינן סתומות, אחרת עלולות להיווצר בעיות. חשוב לוודא בנוסף שאיטום הגג יכול להסתדר עם מים עומדים ואם צריך לסייד את הגג או לאו.


תחזוקת הגג המשותף

בין אם תרצו לבין אם לא, הגג כמו כל רכוש נשחק עם השנים. על מנת לצמצם את הבלאי של הגג, נדרשת תחזוקה שוטפת תקינה. איטום גג מחדש הינו אחד הנושאים המורכבים בבניין מגורים, אך תחזוקה מקצועית של הגג מעריכה את חיי איטום הגג וחוסכת לוועד הבית המון כספים בטווח הארוך, לכן הטיפול בגג חייב להיות חלק מרוטינת התחזוקה השוטפת של הבניין. טיפול מהיר בנזקים קטנים בגג מונע הוצאות משמעותיות על נזקים גדולים יותר בהמשך. 


שלבים בתחזוקת הגג לוועד הבית


  1. ניקיון- פינוי עלים, לכלוכים ועצמים מהגג וכן מפתחי הניקוז, לפחות פעמיים בשנה, לפני תחילת הגשמים ובקיץ. מעבר ליתרון ההיגייני, לניקוי הגג חשיבות רבה במניעת הצטברות מים עומדים על גבי הגג. מעבר לכך, כאשר הגג נקי ניתן לראות בצורה נכונה יותר אם ישנם כשלים בגג.

  2. הכרת הגג- חשוב להבין את מבנה הגג, גודלו, חומרי האיטום הקיימים יתרונם או חולשתם. במידה וישנן מערכות משותפות נוספות, כמו משאבות, גנרטור, מאגר מים ועוד, חשוב להכירן. כמו כן, במידה שישנם דוודי שמש יש למפותם.

  3. סיורים יזומים- מומלץ לבצע סיורים בגג אחת לתקופה, כאשר בזמני הגשמים מומלץ לבצע סיורים באופן תכוף יותר. במהלך הסיורים יש לבדוק אם ישנם כשלים כמו מרזבים סתומים, מים עומדים בצורה שאינה סבירה, חורים, פציעות או ניתוקים של שכבות האיטום, קילופים בקירות, סימני רטיבות ורקבון. למרות שדוודי שמש אינם חלק מהרכוש המשותף, מומלץ לעדכן את בעלי הדוודים הדולפים על מנת שיוכלו לתקן את התקלות בהקדם.

  4. טיפול מונע- יש לסייד את הגג אחת לתקופה, בהתאם לאופי האיטום ומצבו. כמו כן, כאשר ישנו חשד לליקוי בגג יש להזמין מומחה או לפעול עצמאית באופן מהיר. ככל שהטיפול בגג מהיר יותר, כך הסיכוי לנזק משמעותי קטן.

  5. מניעת שימוש לקוי בגג - יש למנוע שימוש בגג בצורה לקויה. אסור לשים חפצים חדים או ריהוט חוץ ישירות על שכבות האיטום ללא חוצץ ביניהם, כדוגמת גומי או ריצוף. רצוי לא להדליק אש בגג.

מי צריך לשלם על תחזוקת הגג המשותף

אלא אם הוגדר אחרת בטאבו, הגג הינו חלק מהרכוש המשותף ולכן עלות תחזוקתו חלה על כלל הדיירים ללא יוצא מן הכלל. רצוי להוסיף את ההוצאות הצפויות לתחזוקת השוטפת של הגג המשותף לתקציב השנתי של ועד הבית. במידה והכספים בחשבון הבנק של עד הבית בבניין אינם מספיקים, ניתן להעלאות את מיסי ועד הבית השוטפים או לחלופין לבצע גבייה מיוחדת מבעלי הדירות. 


אתגרים בתחזוקת הגג בבניין משותף

נציגי ועד בית רבים אינם בעלי הכשרה לתחזוקת מבנים. כתוצאה מכך, הם שמים דגש על נושאים חשובים פחות בקבלת ההחלטות שלהם ומחליטים על הפתרונות שחוסכים כסף קטן בטווח הקצר על חשבון תשלום גבוה בטווח הארוך. עם זאת, במקרים בהם נציג ועד בית אכן מבין את חשיבות התחזוקה התקינה של הגג המשותף, הם נתקלים בדיירים שמעורבותם בחומר דלה אף יותר וכתוצאה מכך מתנגדים בחריפות. בסופו של דבר, התוצאה היא שוועדי בתים רבים משלמים הרבה יותר ומקבלים הרבה פחות.


יתרונות לחברת ניהול בתחזוקת הגג המשותף

לרוב, לחברות ניהול יש ניסיון וידע מקצועי יותר בטיפול בגג המשותף. כחלק מתפקידן, הן נתקלות בכשלים באיטום הגג שהעין שאינה מקצועית לא יכולה להבחין, כתוצאה מכך באפשרותם לזהות את אותם הכשלים באופן מהיר יותר ולחסוף כספים. בנוסף, לחברות ניהול ניסיון עם מומחים רבים בתחום תחזוקת הגג ובאפשרותם לספק לדיירים פתרון מקצועי ואפקטיבי במחירים נוחים יותר. חברות ניהול רבות יודעות להתשמש בכלים טכנולוגיים ואחרים המאפשרים להם לעקוב ביעילות אחר היסטוריית התחזוקה של הגג ובכך לתת מענה מקצועי יותר, למנוע טעויות ובסופו של דבר גם לחסוך כסף. 


כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו"ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור לעיל בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page